Event Date
23rd Jul 2022

    Class: H4 Champion Exhibit

    Champion - 1510 - Boyland Ivanhoe and Mr Ron Alderman
    Reserve Champion - 1508 - Stapleyhill duchess and Mr Nigel Hodges

    H1 - Winston Memorial Perpetual Challenge Cup - 1510 - Boyland Ivanhoe and Mr Ron Alderman

    Class: H12 Best Shire Mare/Filly

    Champion - 1508 - Stapleyhill duchess and Mr Nigel Hodges

    H12 - Shire Horse Society Silver Spoon - 1508 - Stapleyhill duchess and Mr Nigel Hodges

    Class: 300 Yearling/ 2 Year Old Filly/ Colt/ Gelding

    1st - 1513 - Walton Blue Eyed Boy and Mrs Tracey Wilton
    2nd - 1500 - Stapley Hill Kingston and Mr Chad- Tavis Rowson
    3rd - 1519 - Donhead Hall Rancher and R.j Hiscock
    4th - 1512 - WEST WINDS HANNAH ROSE and Mrs Nigel E Mail
    5th - 1502 - Alderley Flash Alex and Mr & Mrs Paul & Julie Willis
    6th - 1516 - Doverleys sir james and Katrina And Alan Langford Katrina And Alan Langford
    7th - 1520 - Donhead Hall Lincoln and R.j Hiscock

    Class: 301 3 Year Old or over Gelding

    1st - 1510 - Boyland Ivanhoe and Mr Ron Alderman
    2nd - 1524 - Tinglestone Cyclone James and Ms Katy Barr
    3rd - 1523 - Westwinds Frankie and Julie Martin

    Class: 302 Stallion in appropriate harness, best Shire Stallion for the SHS award

    1st - 1507 - Colloe grove turbo turbo and Mr Nigel Hodges

    H13 - Shire Horse Society Silver Spoon - 1507 - Colloe grove turbo turbo and Mr Nigel Hodges

    Class: 303 3 Year Old or over Mare

    1st - 1508 - Stapleyhill duchess and Mr Nigel Hodges
    2nd - 1518 - kings Arabella and Miss Charley Bashford
    3rd - 1501 - Staple Hill Timeless and Mr Trevor Bailey
    4th - 1525 - Tinglestone Winnifred and Ms Katy Barr

    Class: 304 Mare and Foal Best Foal for H7 Award

    1st - 1526 - Lower Teign Beto and Ms Tam Russell

    H7 - The Barval Perpetual Trophy - 1526 - Lower Teign Beto and Ms Tam Russell

    Class: 305 Young Handler (12-18) Please state name and age of handler

    No Results Entered

    Class: 306 Harness Championship

    1st - 1523 - Westwinds Frankie and Julie Martin

    H8 - The 'Tolerable' Trophy - 1523 - Westwinds Frankie and Julie Martin

    Class: 307 Ridden Class

    1st - 1518 - kings Arabella and Miss Charley Bashford
    2nd - 1524 - Tinglestone Cyclone James and Ms Katy Barr
    3rd - 1514 - Walton Black Velvet and Mrs Tracey Wilton

    H14 - Wasteology Ltd Perpetual Plate - 1518 - kings Arabella and Miss Charley Bashford